Zaćmienie Księżyca - 27 lipiec 2018

 

27-go lipca zapraszamy na wspólne obserwacje niecodziennego zjawiska, jakim jest zaćmienie Księżyca. Jest to drugie zaćmienie obserwowane w tym roku - następne całkowite zaćmienie Srebrnego Globu będzie miało miejsce w styczniu 2019 roku i to w bardzo niekorzystnych warunkach obserwacyjnych. Tym bardziej warto nas odwiedzić już w lipcu.

Zaćmienie Księżyca powstaje wtedy, gdy Słońce, Ziemia i Księżyc znajdują się w jednej linii, dokładnie w takiej kolejności. W takich warunkach Księżyc może się zanurzyć w cieniu Ziemi przybierając rdzawo-czerwoną barwę. Zaćmiony Księżyc jest tym ciemniejszy, im bliżej środka cienia Ziemi przechodzi. 

Zjawisko będzie całkowicie widoczne ze wschodniej Afryki i centralnej Azji. W Europie, Ameryce Południowej i zachodniej Afryce będzie widoczne przy wschodzie Księżyca, natomiast ze wschodniej Azji i Australii można będzie obserwować podczas zachodu Księżyca. W obserwatorium nie będzie możliwości obserwacji początkowej fazy zaćmienia. Księżyc wyjdzie z za drzew dopiero w okolicach najciekawszego momentu, jakim jest faza całkowita zaćmienia. Pozostanie widoczny nad horyzontem do końca zjawiska. Mapka widoczności zaćmienia przedstawiona jest poniżej.

(źr. wikipedia.org)

 

Zaćmienie należy do 129 cyklu saros i jest to 38 z 71 zaćmień jakie w tym cyklu wystąpią. Będzie to najdłuższe zaćmienie Księżyca w tym stuleciu. Czas trwania zaćmienia całkowitego wyniesie aż 103 minuty! Przybliżony wygląd zaćmienia można zobaczyć poniżej, a czasy poszczególnych faz zaćmienia przedstawione zostały w tabeli pod rysunkiem. Wszystkie godziny podane są w czasie letnim.

 

(źr. wikipedia.org)

 

Godzina Faza zaćmienia
19:14.49* początek półcieniowego
20:24:27* początek częściowego
21:30:15 początek całkowitego
22:21:44 faza maksymalna
23:13:12 koniec całkowitego
00:19:00** koniec częściowego
01:28:37** koniec półcieniowego

 

 * - faza niemożliwa do obserwacji z terenu Obserwatorium
** - koniec zaćmienia nastąpi 28.07.2018r.

 

 Wszystkich chętnych już w tej chwili zapraszamy na pokazy tego jakże ciekawego zjawiska. Szczegóły organizacji pokazów przedstawione będą w drugiej połowie lipca.